Poniższe argumenty odwołują się do osobistego doświadczenia jako uzasadnienia prawdziwości stawianych w nich tez:
- Gdy przechodzę przez ulicę, nigdy nie rozglądam się na boki, a i tak nigdy nie potrącił mnie żaden samochód. Dlatego nie widzę potrzeby rozglądania się przed wejściem na przejście dla pieszych.
- Zawsze, gdy zjem kawałek czekolady, czuję się lepiej. Myślę, że ludzie cierpiący na depresję powinni po prostu jeść więcej czekolady.
Wyrażenia, takie jak: „Wiem to z doświadczenia”, „Znam kogoś, kto…” powinny budzić twoją czujność. Ponieważ minione doświadczenia są bardzo łatwo dostępne w pamięci, często wykorzystujemy je jako uzasadnienie naszych przekonań. Na przykład mogłeś mieć bardzo irytujące doświadczenia z mechanikiem samochodowym, który zawyżał ceny części i swoich usług. Możesz na tej podstawie uznać, że wszyscy mechanicy tak robią. Ponieważ osobiste doświadczenie nie zawsze dostarcza wystarczająco reprezentatywnych informacji, często prowadzi nas do pochopnych uogólnień.
Pochopne uogólnienie to błąd polegający na wyciąganiu wniosków o całej grupie ludzi lub zdarzeń na podstawie znajomości małej liczby jej przedstawicieli.